Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego ("wampirzy lifting") stosuje się w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry.
Osocze bogatopłytkowe zawiera liczne czynniki wzrostu, które stymulują powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych, a także przyśpieszają powstawanie nowych komórek naskórka.
Efekty:
- rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, poprawa elastyczności, napięcia, gęstości i blasku skóry
- remodeling włókien kolagenowych
- poprawa ukrwienia i nawilżenia skóry
- wygładzenie zmarszczek i fałdów, terapia biostymulująca komórki skóry
- przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej
Zabieg polega na pobraniu krwi własnej pacjenta poprzez specjalny zestaw do pobierania krwi bezpośrednio do specjalnych probówek, następnie probówki z zawartością krwi umieszcza się w specjalnej do tego celu wirówce laboratoryjnej i wiruje z odpowiednią prędkością i czasie. Płytki krwi zostają oddzielone od pozostałych składników, a następnie zagęszczone i zawieszone w osoczu krwi. Koncentrat bogatopłytkowy wraz z osoczem odciągany jest do strzykawki. Odpowiednio przygotowany preparat osocza bogatopłytkowego wstrzykuje się do skóry w wybrane miejsca z zastosowaniem techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry, używając kremu znieczulającego dla pełnego komfortu pacjenta.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie za sobą ryzyka reakcji uczuleniowych, wysoka zaś skuteczność w osiągnięciu zamierzonego efektu, związana jest z wysoką zawartością w osoczu bogatopłytkowym substancji odpowiedzialnych za stymulację procesów naprawczych w skórze.
Czy Osocze bogatopłytkowe jest dla mnie?
Technologia oparta na osoczu bogatopłytkowym stosowana jest z ogromnymi sukcesami od ponad 10 lat w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, stomatologii. Szczególnie w gojeniu ran, odbudowie tkanki kostnej czy regeneracji i gojeniu tkanek przyzębia.
Osocze bogatopłytkowe – „wampirzy lifting” przeznaczony jest dla pacjentów:
- wymagających rewitalizacji skóry twarzy (skóra zmęczona, bez napięcia, niejednolity kolor, skóra wysuszona, wiotka, pozbawiona blasku)
- z oznakami starzenie skóry ( fałdy, zmarszczki, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry)
- po zabiegach medycyny estetycznej (regeneracja skóry, przyspieszenie gojenia)
- z łysieniem typu męskiego
- poszukujących produktów naturalnych
- z ryzykiem wystąpienia alergii.
Jak często należy wykonywać zabieg ?
- w formie mezoterapii - 1 zabieg co 2-6 tygodni, min. 2 zabiegi w serii, może być konieczne nawet 6 zabiegów
- jako wypełnienia - 2 zabiegi co 3 tygodnie
- jako kuracja cykliczna (1-3 razy na rok w serii).
W chwili obecnej nie ma jednolitego standardu terapii osoczem bogatopłytkowym. Decyzję zawsze podejmuje lekarz w oparciu o aktualny stan pacjenta.
Mechanizm działania osocza
PRF inicjuje trwałe uwalnianie płytkowego czynnika wzrostu (PDGF-platelet derived growth factor), białka które odgrywa znaczącą rolę w procesie angiogenezy; transformującego czynnika wzrostu (TGF beta – transforming growth factor), białka które stymuluje wzrost tkanek; i trombospondyny 1, przylegającej glikoproteiny która pośredniczy w interakcjach pomiędzy komórkami oraz w procesie angiogenezy.
Obecność tych białek w znaczący sposób przyśpiesza gojenie, zwłaszcza w krytycznej fazie pierwszych dni po zabiegu. Główną zaletą tego autologicznego biomateriału jest powolne uwalnianie z PRF czynników wzrostu przez okres dłuższy niż 7 dni. Powoduje to namnażanie fibroblastów i wytwarzanie kolagenu, co w efekcie prowadzi do poprawy jakości skóry, przywróceniu jędrności i redukcji zmarszczek.
Do najważniejszych czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi należy:
- Transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b wspomagający więź międzykomórkową, nadający skórze jędrność i elastyczność.
- Płytkowy czynnik wzrostu PDGF stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych oraz wpływający na odnowę komórek skóry i naskórka.
- Naskórkowy czynnik wzrostu EGF stymulujący wzrost i różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.
- Czynniki wzrostu Fibroblastów FGF stymulujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz wspomagające wzrost komórek.
Czynniki wzrostu uwolnione z koncentratu płytek krwi pobudzają procesy regeneracji tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste.
Przeciwwskazania:
- ciąża oraz karmienie piersią
- choroby autoimmunologiczne
- choroba nowotworowa
- choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi
- zaburzenia krzepliwości krwi
- choroby krwi
- nietolerancja iniekcji
- aktywna opryszczka lub inne zakażenia skóry.