Toksyna botulinowa

 

dr Mołas Toksyna Botulinowa

Zmarszczki mimiczne pojawiają się już u młodych osób. Z biegiem czasu zagłębienia powstające w wyniku często powtarzanych grymasów twarzy zaczynają się pogłębiać i utrwalać. Stopniowo tworzą się kurze łapki, zmarszczki zdziwienia czy gniewu na czole. Zastosowanie preparatów zawierających toksynę botulinową typu A pozwala na skuteczne i długotrwałe wygładzenie zmarszczek mimicznych oraz – co istotniejsze – pomaga zapobiegać ich powstawaniu.

Efekty zabiegów

Zmarszczki w okolicy zabiegu poddają się korekcji stopniowo. Pierwsze efekty będą widoczne po 2-3 dniach od iniekcji. Pełen efekt działania toksyny czyli brak możliwości zmarszczenia mięśnia, widoczny jest między 10 a 14 dniem po zabiegu. Efekt ten utrzymuje się około 4-6 miesięcy i ustępuje także stopniowo.

Toksyna botulinowa typu A jest naturalnie występującą oczyszczoną neurotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. Działanie toksyny, podobnie jak innych produktów na bazie toksyny, polega na czasowym blokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek dynamicznych. Kontrolowany paraliż mięśni następuje po serii wstrzyknięć preparatu pod skórę pacjenta. W efekcie spłyceniu ulegają zmarszczki czoła, a także tak zwane "kurze łapki". Medycyna wykorzystuje jej właściwości, aby zminimalizować efekty starzenia się skóry, a także w ramach działań profilaktycznych. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A są często popularnie nazywane określeniem Botox - od jednego ze stosowanych preparatów. Stosowane preparatów zawierających toksynę botulinową typu A to Azzalure, Botox i Bocouture.

Wskazania do zabiegu i obszar działania

Zabiegom z zastosowaniem toksyny poddają się dorośli pacjenci, którzy nie ukończyli 65 roku życia, a ich intensywna mimika stała się powodem wystąpienia zmarszczek górnej części twarzy. Oprócz spłycenia umiarkowanych i głębokich zmarszczek czoła, linii miedzy brwiami (tzw. "lwia zmarszczka") oraz kurzych łapek, środek jest skuteczny również przy usuwaniu zmarszczek okrężnych szyi, fałdów podbródka i zmarszczek marionetki. Korzystają z niego także osoby posiadające zmarszczki palacza, zmarszczki królicze oraz brukowaną (kamienistą) brodę.

Azzalure Piaseczno

 

Jak wygląda zabieg, ile trwa i jakie odczucia mu towarzyszą

Sesja polega na szeregu iniekcji środka i trwa do kilkunastu minut. Czas zabiegu zależy od ilości wstrzyknięć i okolicy poddawanej leczeniu. Zabieg nie wymaga znieczulenia, choś w celu zwiększenia komfortu pacjenta obszar zabiegu smaruje się niekiedy kremem znieczulającym.

Efekty utrzymują się około 3-6 miesięcy. Co 6-8 miesięcy można powatarzać terapię, jednak nie częściej niż co 5-6 miesięcy.

Postępowanie po zabiegu

Po samym zabiegu przez około 4 godziny nie należy pochylać głowy, ani kłaść się. Przez 2-3 dni nie powinno się korzystać z basenu czy siłowni, a przez 2 tygodnie należy unikać sauny, solarium i kriokomory oraz intensywnych wysiłków fizycznych. Przez ten okres nie powinno się również opalać, ani wykonywać zabiegów kosmetycznych na twarz. Przez 2 miesiące nie nalezy poddawać się masażom rejonów, w których wstrzyknięto toksynę oraz nie powinno się stosowac na nich preparatów z retinolem.

Przeciwwskazania do zabiegów

Toksyna botulinowa nie może być stosowana u osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Nie można go wykonywać u pacjentów z infekcją w proponowanych miejscach iniekcji, a także chorych na miastenię rzekomoporaźną, zespół Eaton Lamberta oraz stwardnienie boczne zanikowe. 

Botox Azzalure Bocouture

Dr Mołas